Anchorage’s Lars Arneson outsprints Dakota Jones of Bozeman, Montana, for sixth place in the men’s Mount Marathon Race on Wednesday, July 7, 2021, in Seward, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Anchorage’s Lars Arneson outsprints Dakota Jones of Bozeman, Montana, for sixth place in the men’s Mount Marathon Race on Wednesday, July 7, 2021, in Seward, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Lafleur, Norris rack up more MMR crowns

The 3.1-mile scramble up and scream down the mountain of about 3,000 feet returned to Seward after a pandemic-forced pause in 2020.

The Mount Marathon Race is back. And so are Hannah Lafleur and David Norris.

Seward’s Lafleur defended her title in the women’s race, while Norris won the men’s race for the third time in three tries, as the 3.1-mile scramble up and scream down the mountain of about 3,000 feet returned to Seward after a pandemic-forced pause in 2020.

The 93rd running came with a wrinkle. Out was the traditional date of July 4 in favor of a midweek, nonholiday July 7. The goal was to keep a lid on the traditional party atmosphere because, as race director Matias Saari told racers in an email, “COVID isn’t over.”

The new date slimmed down the crowd, but didn’t keep away most who love the race, which was first held in 1915.

“These are the true fans,” said Pyper Dixon, 30, of Seward after finishing 10th in the men’s race. “It was a good atmosphere. It felt just as good to me.”

Added Palmer’s Christy Marvin, 40, after finishing third in the women’s race: “I feel like Matias has done an amazing job of keeping the race on, but also keeping it safe for both the volunteers and the racers themselves.”

Lafleur said Olivia Amber, a Salomon-sponsored runner from California who finished 10th, raved about the event at the starting line.

“She was like, ‘This feels electric,’” Lafleur said. “And I was just like, ‘Yea, that’s Marathon. It’s Seward’s favorite day of the year.”

Women’s race

In 2019, when Lafleur became the first local senior champion since 2010, the victory thrilled the town and surprised many in the state, but it didn’t bear all the marks of repeatability.

Lafleur’s winning time of 53 minutes, 24 seconds, was the slowest since 2009 and 34th on the all-time list of women’s times heading into the race.

The effort left Lafleur visibly shaking at the finish line and unable to walk due to damaging her feet on the downhill.

Wednesday, Lafleur was walking just fine after running 51:24, ninth on the all-time list.

“From fluke to freak” was the way the tightknit Seward trail-running community was billing the effort.

Having successfully fought back injury this winter, Seward’s Erik Johnson, 44, said Lafleur has cracked the championship code.

“She’s laser-focused out there,” said Johnson, a frequent training partner with Lafleur. “Her brain is her biggest asset. She just takes off and it doesn’t matter what her body feels like.”

In 2019, Lafleur had come from third place at the top of the mountain to win using her downhill time of 12:17. This year, Lafleur was fourth at the top of the mountain but went downhill in 11:44 for the victory. The 11:44 is the third-fastest time recorded since 1989.

“I knew she would be strong on the downhill, but I honestly didn’t know she had one quite that fast in her,” Marvin said.

The race was led to the top by Rosie Frankowski, 29, of Anchorage. Frankowski finished 21st in the 30-kilometer classic ski at the 2018 Winter Olympics.

In 2018, Frankowski also led the race to the top but fell to seventh on the downhill so as not to risk injury and endanger her primary sport. A similar plan had Frankowski falling to fourth Wednesday.

“I had to tell myself before the race just to let Rosie do her thing,” Lafleur said. “She’s such a phenomenal athlete and has such an engine going uphill.

“If I tried to keep up with her, I would have blown up.”

But it wasn’t just Frankowski with her feet in the clouds as Lafleur and Marvin worked together on the uphill.

Ruby Lindquist, a 2018 graduate of Seward High School, was putting the fitness on display that allowed her to set the Black Hills State record in the 1,500-meter run this season as a junior.

Lindquist was seventh in 1:00:20 in 2019 for her previous best performance in the race. She also had only been up the mountain four times in training this year, so she was surprised to hold second all the way to the top of the mountain.

“My collegiate training has been going super well with high mileage,” Lindquist said. “I’ve been focusing on that in the last year and, honestly, it just translated really well.”

Frankowski hit the top at 37:06, while Lindquist was at 38:57; Marvin was at 39:38 and Lafleur was at 39:40.

But as Lafleur climbed, to loosely quote Bob Dylan, she could smell something cooking, and could tell there was going to be a feast.

“I knew today was going to be the day to open up on the downhill because it’s been wet the past few days,” Lafleur said. “It’s really soft scree. As soon as I got to the top, I was like, ‘Let’s go. It’s time.’”

Lindquist finished second with a massive PR of 51:38, while Marvin ran 52:21 to set the new 40-49 age group record. The two-time champ has now finished in the top three in all eight of her MMR appearances. Frankowski was fourth in 52:56.

Men’s race

Rain visited Seward the night before the race and during the women’s race. While the women said the footing on the muddy lower half of the mountain was OK, the juniors and men said the showers came at the wrong time for them.

“I felt like I was a Ferrari in a mud pit,” Johnson said. “I couldn’t do anything. My heart rate was soaring and I couldn’t get any traction.”

No problem for Norris. As an elite Nordic skier — he bagged two top-20 finishes at the world championships in Germany in March — Norris is used to adjusting to sticky or unsticky conditions on the fly.

“I just started turning my wheels,” Norris said of the lower mountain. “I was like, ‘I should just settle in and save myself for when I get out of the trees.’”

Norris still won comfortably in 43:27, the 12th best time in race history. Norris, the seventh man to win Mount Marathon at least three times, had the course record of 41:26 in 2016 and 42:13, third-fastest of all time, in 2018.

It all comes as Norris looks to come back from a positive COVID-19 diagnosis in November 2020 to make his first Olympics this winter. Norris took the first half of the ski season off this winter to recover.

“I think I’m in a good place with how last winter worked out,” Norris said. “I kind of finished the ski season not fried so I was able to jump into training in April.”

Norris’ path to Beijing is tougher because, despite his impressive results in World Cup distance events, he once again won’t be a funded member of the U.S. Ski Team.

With so much on the line, why risk Mount Marathon?

“This is a big race,” he said. “It’s nice in the summer to touch into that. It’s good practice to throw down when it counts.

“And then it’s just awesome to be part of this great event with all the guys out here. It makes me happy and it’s something to train for early in the summer.”

Even with out-of-state athletes Sam Hendry taking second, Darren Thomas taking third and Dakota Jones taking seventh, three runners with solid Kenai Peninsula ties were able to make the top 10. Hendry is a Nordic skier from the University of Utah, while Darren Thomas and Dakota Jones are Salomon-sponsored athletes.

Lars Arneson, a 2009 graduate of Cook Inlet Academy now living in Anchorage, was sixth in 47:00. Johnson was ninth in 48:02 and Dixon was 10th in 48:28.

Johnson, who lost his hold on the 40- to 49-year-old age group when Palmer’s Ben Marvin finished eighth, said he likes the out-of-state Salomon competition, joking that he’ll only continue to like it “as long as I stay in the top 10.”

“Dakota was ahead of me at the halfway point, so I head incentive to try and get him,” Johnson said. “I ran hard, and maybe ever harder than I might have.”

For Dixon, the 10th-place finish was vindication after finishing 23rd at the Robert Spurr Memorial Hill Climb on Bird Ridge in Anchorage on June 20.

Dixon said he has been good about restructuring his life for the past few years to train for Mount Marathon, but this May and June he worked long hours at jobs in Anchorage and Seward.

After the Spurr Climb, Dixon took 10 days off to tame his exhaustion.

“To come back from Bird Ridge and feel strong today is the best feeling,” Dixon said.

Junior races

The junior races were not held in 2019 due to wildfire smoke and 2020 due to the pandemic, so it was no surprise two new champs were crowned.

Ali Papillon, 16, of Boulder, Colorado, won his first boys title in his sixth try. Papillon had been third in 2017 and second in 2018. He finished at 28:16, while Palmer’s Coby Marvin, 14, was at 28:39 and took Papillon’s 12 to 14 age group record.

Papillon said mud made the uphill tough, but even more concerning was the way Marvin made up ground on the downhill.

“I heard the wave of cheers behind me as someone was coming down,” Papillon said.

That turned out to be Marvin. Christy, Coby’s mother, said Coby was disappointed Papillon had gained about 10 seconds taking a different route down the cliffs at the base of the mountain.

But mother knows best. Christy said she’s familiar with the spot and would rather have her son take the safer way down.

“The way that I showed you is the way I want you to take,” Christy said. “I don’t care if you beat me there.”

Papillon has one year left in the junior race for a rematch. Papillon said he will take aim at Bill Spencer’s 1973 record of 24:30.

The girls race went to Anchorage’s Lucy Young, a 17-year-old graduate of South. Young normally spends her summers in Port Alsworth, so this was the first time she did the race.

She won at 33:55, while Jayna Boonstra, an incoming junior at Kenai Central, was second at 36:29.

Young said she thought the race got off to a slow start — normally a good sign when you are running a race.

“It didn’t seem slow to me,” Boonstra said.

Young took control of the race early and was never challenged.

Boonstra also was doing the race for the first time, having hiked the mountain just once to prepare. She will have two more shots to match the junior title of her sister, Riana. Jayna’s father is Todd Boonstra, the four-time men’s Mount Marathon champ.

Notes

Seward’s Fred Moore ran in his record 51st straight race and set a new record in the 80 to 89 men’s age group with his finish of 1:30:17. The old record was Corky Corthell at 1:52:59 in 2009.

Nancy Osborne of Ohio set a new record in the 70 to 79 women’s group at 1:49:51, breaking the old record of 1:57:02 by Mary Hensel in 2008.

Ellyn Brown of Anchorage extended her women’s record of consecutive finishes by taking 91st in 1:14:31.

Anchorage’s Chad Resari, 85, became the oldest finisher by taking 253rd in 2:29:23.

Mount Marathon Race

GIRLS

1. Lucy Young, Anchorage, AK 33:55 2. Jayna Boonstra, Kenai, AK 36:29 3. Rose Conway, Anchorage, AK 37:23 4. Katey Houser, Palmer, AK 37:54 5. Olive Jordan, Seward, AK 38:23 6. Shelby Sieminski, Seward, AK 38:39 7. Ava Murphy, Bird Creek, AK 38:56 8. Payton Smith, Anchorage, AK 39:07 9. Addison Bailey, Anchorage, AK 39:13 10. Aubrey Virgin, Palmer, AK 39:58 11. Jillian Gavalya, Chugiak, AK 40:26 12. Jordan Strausbaugh, Soldotna, AK 40:54 13. Skyler Belmear, Eagle River, AK 41:55 14. Hailey Ingalls, Seward, AK 41:55 15. Annika Nilsson, Seward, AK 42:08 16. Zoe Chang, Anchorage, AK 42:32 17. Lake Bethard, Anchorage, AK 42:41 18. Olivia Soderstrom, Fairbanks, AK 42:50 19. Brooklyn Bailey, Anchorage, AK 43:02 20. Lucy Olson, Anchorage, AK 43:41 21. Abigail Robinson, Anchorage, AK 43:53 22. Marley Ireland, Anchorage, AK 44:10 23. Azalea Daugherty, Eagle River, AK 44:18 24. Marina Hobson, Carmel, CA 44:52 25. Colette Zidek, Anchorage, AK 44:54 26. Savannah Barnard, Anchorage, AK 45:06 27. Ada Burrup, Eagle River, AK 45:11 28. Ava Jagielski, Seward, AK 45:41 29. Brianna Bailey, Anchorage, AK 45:51 30. Natalie Sieminski, Seward, AK 46:02 31. Samantha Legate, Anchorage, AK 46:23 32. Brighton Bailey, Anchorage, AK 46:30 33. Tali Novakovich, Anchorage, AK 46:44 34. Maeli Weaver, Anchorage, AK 46:55 35. Olivia Burrup, Eagle River, AK 47:39 36. Ellie Stull, Yokota Air Base, 48:26 37. Gabby Kern, Anchorage, AK 48:40 38. Nina Varnell, Anchorage, AK 48:53 39. Alivia Bailey, Anchorage, AK 48:53 40. Selah Brueckner, Seward, AK 48:54 41. Maranatha Brueckner, Seward, AK 48:56 42. Kaebrii Weaver, Anchorage, AK 48:57 43. Jane Malouf, Anchorage, AK 49:07 44. Piper Sears, Anchorage, AK 49:15 45. Wren Dougherty, Seward, AK 49:16 46. Katie Van Buskirk, Seward, AK 49:31 47. Anna Burrup, Eagle River, AK 49:41 48. Gaia Casagranda, Seward, AK 49:51 49. Ellen Kruchoski, Eagle River, AK 50:03 50. Patricia Casey, Eagle River, AK 50:09 51. Tirzah Brueckner, Seward, AK 50:21 52. Leah Bland, Anchorage, AK 50:28 53. Sylvie Kastning, Anchorage, AK 50:40 54. Kate Norvell, Seward, AK 50:59 55. Sadie Benter, Anchorage, AK 51:25 56. Piper Belmear, Eagle River, AK 51:30 57. Ainsley Rinner, Anchorage, AK 51:50 58. Genevieve Trevithick, Anchorage, AK 51:52 59. Juniper Ingalls, Seward, AK 52:18 60. Rebekah Annett, Anchorage, AK 52:32 61. Maren Bickling, Seward, AK 53:52 62. Haley Finch, Anchorage, AK 54:55 63. Rebecca Brackin, Seward, AK 56:30 64. Brianna Gill Anderson, Anchorage, AK 56:31 65. Lucy Hankins, Seward, AK 56:41 66. Renee Elhard, Seward, AK 56:42 67. Emily Anger, Seward, AK 56:42 68. Addison Lemme, Seward, AK 57:38 69. Ava Cook, Eagle River, AK 57:38 70. Eden Rinner, Anchorage, AK 58:22 71. Olivia Thompson, Kremmling, CO 58:22 72. Autumn Harley, Anchorage, AK 58:47 73. Alayna Naylor, Wasilla, AK 59:38 74. Zoee Beiergrohslein, Eagle River, AK 59:55 75. Catherine Merriner, Anchorage, AK 1:01:28 76. Adele Matthews, Anchorage, AK 1:02:23 77. Evangeline Newkirk, Eagle River, AK 1:02:39 78. Tagan Rinner, Anchorage, AK 1:03:17 79. Margaret Adams, Anchorage, AK 1:03:45 80. Tui Stanbury, Anchorage, AK 1:04:18 81. Jordan Hartman, Seward, AK 1:05:19 82. Keegan Lorring, Soldotna, AK 1:06:02 83. Claire Anger, Seward, AK 1:06:19 84. Sophie Novakovich, Anchorage, AK 1:07:16 85. Molly Sullivan, Cooper Landing, AK 1:08:34 86. Amelia Harris, Anchorage, AK 1:09:14 87. Julia Dunlap, Anchorage, AK 1:11:26 88. Lola Swanson, Seward, AK 1:14:57 89. Annabelle Conant, Seward, AK 1:15:06 90. Caitlyn Walters, Oakland, CA 1:18:58 91. Hannah Farr, Chugiak, AK 1:20:18 92. Rylee Pitney, Palmer, AK 1:23:41 93. Ryah Thrall, Seward, AK 1:23:52 94. Ella Thompson, Wasilla, AK 1:28:37

BOYS

1. Ali Papillon, Talkeetna, AK 28:16 2. Coby Marvin, Palmer, AK 28:39 3. Bayden Menton, Joseph, OR 29:18 4. Brady Burrough, Anchorage, AK 30:27 5. Ethan Eski, Anchorage, AK 30:54 6. William Gerlach, Chugiak, AK 31:32 7. Owen Young, Anchorage, AK 31:40 8. Jared Gardiner, Anchorage, AK 31:43 9. Paul Hlasny, Anchorage, AK 32:48 10. Blake Hanley, Anchorage, AK 33:04 11. Rowan Robinson, Anchorage, AK 34:03 12. Bryce Bethard, Anchorage, AK 34:24 13. Eli Robinson, Anchorage, AK 34:47 14. Jacob Strausbaugh, Soldotna, AK 34:49 15. Nathan Rehberg, Anchorage, AK 34:54 16. Robbie Annett, Anchorage, AK 35:12 17. Noble Gurney, Palmer, AK 35:23 18. Gus Olson, Anchorage, AK 35:44 19. David Sliwinski, Anchorage, AK 35:48 20. Bret Brumbaugh, Anchorage, AK 35:50 21. Jebediah Marvin, Palmer, AK 35:54 22. Jaxon Murphy, Anchorage, AK 36:24 23. Blaze Rubeo, Wasilla, AK 36:26 24. River Johnson, Chugiak, AK 36:34 25. Quinn Smith, Anchorage, AK 36:43 26. Gabe Black, Palmer, AK 37:04 27. Oles Witczak, Palmer, AK 37:07 28. Easton Roads, Anchorage, AK 37:14 29. Blaise Rinner, Anchorage, AK 37:14 30. Elias Johnson, Chugiak, AK 37:34 31. Clayton Steer, Palmer, AK 37:39 32. Henry Michener, Eagle River, AK 38:11 33. Ronan Bickling, Seward, AK 38:21 34. Colton Merriner, Anchorage, AK 38:23 35. Josef Gross, Talkeetna, AK 38:38 36. Cole Posthumus, Eagle River, AK 38:41 37. Tylere Vinciguerra, Palmer, AK 38:49 38. Mark Shepherd, Eagle River, AK 39:13 39. Elias Barnard, Anchorage, AK 39:13 40. Samuel Cryder, Chugiak, AK 39:18 41. Paul Cvancara, Anchorage, AK 39:30 42. Britton Bethard, Anchorage, AK 39:41 43. Martin Tumey, Anchorage, AK 39:45 44. Ole Reese, Anchorage, AK 39:56 45. Joshua Baker, Eagle River, AK 40:01 46. Logan Cuddy, Anchorage, AK 40:09 47. Ryan Annett, Anchorage, AK 40:10 48. Creed Cvancara, Anchorage, AK 40:18 49. Max Kiskaddon, Anchorage, AK 40:29 50. Aaron Maves, Anchorage, AK 40:51 51. Owen Farr, Chugiak, AK 40:54 52. Storm Rubeo, Wasilla, AK 40:58 53. Mason Elhard, Seward, AK 41:07 54. Bengimin Ambrosiani, Seward, AK 41:13 55. Bruce Bodi” Anderson, Eagle River, AK 41:14 56. Rowan Lynch, Moose Pass, AK 41:21 57. Chace Hardy, Girdwood, AK 41:22 58. Quinn Humbert, Seward, AK 41:34 59. Judah Brueckner, Seward, AK 41:40 60. Jack Fineman, Anchorage, AK 42:07 61. Brayden Sparrs, Palmer, AK 42:29 62. Elias Williams, Anchorage, AK 42:35 63. Isaac Marvin, Palmer, AK 42:35 64. Merik Rinner, Anchorage, AK 42:39 65. Kaeden Anderson, Healdsburg, CA 42:41 66. Zac Buckbee, Soldotna, AK 42:58 67. Ridge Conant, Seward, AK 43:00 68. Beck Bethard, Anchorage, AK 43:04 69. Hunter Forshee-Kurtz, Seward, AK 43:25 70. Torin Lynch, Moose Pass, AK 43:26 71. Micah Brueckner, Seward, AK 43:31 72. Legend Kopsack, Palmer, AK 43:58 73. Logan Williams, Anchorage, AK 44:02 74. Zachary Crawford, Anchorage, AK 44:10 75. Van Shank, Seward, AK 44:11 76. Noah Rehberg, Anchorage, AK 45:09 77. Rhett Jones, Eagle River, AK 45:13 78. Russell Adams, Anchorage, AK 45:27 79. Elliott Beals, Anchorage, AK 45:28 80. Keenan Berrigan, Palmer, AK 45:35 81. Owen Buckbee, Soldotna, AK 45:44 82. Kai Finch, Anchorage, AK 46:18 83. Luke Elhard, Seward, AK 46:49 84. Aidan Schilling, Seward, AK 47:02 85. Ryan Hansen, Anchorage, AK 47:37 86. Ian Naylor, Wasilla, AK 47:51 87. Charles Daugherty, Eagle River, AK 48:08 88. Reyce Lee, Anchorage, AK 48:28 89. Axel Kiskaddon, Anchorage, AK 48:59 90. Billy Stull, Yokota Air Base, 49:05 91. Jamis Hartman, Seward, AK 49:20 92. Brayden Licht, Palmer, AK 49:36 93. Peter Spanos, Seward, AK 50:01 94. Luke Anderson, Anchorage, AK 50:09 95. Noah Bird, Seward, AK 50:11 96. Charles Bra Anderson, Eagle River, AK 50:20 97. Kyler Barlow, Seward, AK 50:34 98. Nathan Hankins, Seward, AK 51:29 99. Kelly Barlow, Seward, AK 51:36 100. Austin Merriner, Anchorage, AK 51:52 101. Ice Rubeo, Wasilla, AK 52:10 102. Jace Makamson, Wasilla, AK 52:15 103. James Auld, Wasilla, AK 52:38 104. Benjamin Dunlap, Anchorage, AK 53:09 105. Barret Malouf, Anchorage, AK 53:58 106. Jesse Dickson, Palmer, AK 54:00 107. Jake Black, Palmer, AK 54:00 108. Charles Moore, Kasilof, AK 55:42 109. Casey Bryden, Moose Pass, AK 56:25 110. Johnny Stull, Yokota Air Base, 56:47 111. Holden Aquino, Anchorage, AK 57:23 112. Cameron Anderson, Anchorage, AK 57:36 113. Carter Ivy, Seward, AK 57:38 114. Koltin Barlow, Seward, AK 58:08 115. Rennick Heatwole, Anchorage, AK 58:50 116. Talon Lemme, Seward, AK 1:00:40 117. Kaiden Browne, Anchorage, AK 1:00:53 118. Rider Allen, Seward, AK 1:02:36 119. Pace Newkirk, Eagle River, AK 1:02:36 120. Zion Hinshaw, Anchorage, AK 1:03:22 121. Alex Fink, Seward, AK 1:04:07 122. Matthew Chism, Tucson, AZ 1:04:13 123. Ransom Hinshaw, Anchorage, AK 1:04:21 124. Brick Doty, Lithonia, GA 1:04:27 125. Derrian Crenshaw/Carpenter, Seward, AK 1:04:37 126. Paxton Thompson, Anchorage, AK 1:05:05 127. Michael Chism, Tucson, AZ 1:05:41 128. Lane Petersen, Seward, AK 1:06:34 129. Nathan Pitney, Palmer, AK 1:09:31 130. Nycoh Johnston, Eagle River, AK 1:12:00 131. Remington Cobble, Seward, AK 1:14:26 132. Ewan Sexson, Anchorage, AK 1:15:52

WOMEN

1. Hannah Lafleur, Seward, AK 51:24 2. Ruby Lindquist, Moose Pass, AK 51:38 3. Christy Marvin, Palmer, AK 52:21 4. Rose Frankowski, Anchorage, AK 52:56 5. Klaire Rhodes, Anchorage, AK 54:36 6. Najeeby Quinn, Anchorage, AK 55:05 7. Tsaina Mahlen, Anchorage, AK 55:19 8. Taryn Hunt-Smith, Anchorage, AK 56:04 9. Kendall Kramer, Fairbanks, AK 56:50 10. Olivia Amber, San Francisco, CA 56:57 11. Lauren Fritz, Anchorage, AK 57:15 12. Brook Wedin, Mora, MN 59:35 13. Abby Jahn, Anchorage, AK 59:47 14. Nowelle Spencer, Anchorage, AK 59:53 15. Holly Brooks, Anchorage, AK 1:00:11 16. Lisa Anglen, Anchorage, AK 1:00:17 17. Hannah Lies, Anchorage, AK 1:00:51 18. April McAnly, Eagle River, AK 1:01:23 19. Rya Berrigan, Palmer, AK 1:01:33 20. Rachel Dow, Seward, AK 1:01:36 21. Sophie Wright, Palmer, AK 1:01:54 22. Jennifer Sandvik, Eagle River, AK 1:01:58 23. Aubrey LeClair, Anchorage, AK 1:02:04 24. Elizabeth Whitaker, Wasilla, AK 1:02:55 25. Megan Neale, Anchorage, AK 1:03:10 26. Kinsey Loan, Eagle River, AK 1:03:17 27. Annie Connelly, Chugiak, AK 1:03:24 28. Quincy Donley, Anchorage, AK 1:03:58 29. Sarah Thomas, Eagle River, AK 1:04:02 30. Lauren Spinelli, Anchorage, AK 1:04:03 31. Kristina Storlie, Anchorage, AK 1:04:31 32. Clare Cook, Eagle River, AK 1:04:36 33. Mira Hopkins, Broomfield, CO 1:04:49 34. Kristen Sieminski, Seward, AK 1:05:09 35. Karol Fink, Anchorage, AK 1:05:40 36. Adrianna Proffitt, Chugiak, AK 1:05:44 37. Rachel Russell, Eagle River, AK 1:05:51 38. Katie Sela, Seward, AK 1:05:53 39. Sabrina Farmer, Anchorage, AK 1:05:54 40. Cara Wallschlaeger, Seward, AK 1:05:55 41. Alice Baker, Bellingham, WA 1:06:14 42. Jocelyn Kopsack, Palmer, AK 1:06:17 43. Aila Berrigan, Palmer, AK 1:06:21 44. Cecelia Nocas, Anchorage, AK 1:06:22 45. Amy Harper, Arroyo Grande, CA 1:06:48 46. Claire Nelson, Eagle River, AK 1:07:05 47. Alyse Loran, Anchorage, AK 1:07:06 48. Kimberly Riggs, Anchorage, AK 1:08:09 49. Emily Walsh, Eagle River, AK 1:08:11 50. Hannah Booher, Chugiak, AK 1:08:15 51. Ruth Cvancara, Anchorage, AK 1:08:32 52. Amanda Hegna, Eagle River, AK 1:08:56 53. Alejandra Legate, Anchorage, AK 1:09:39 54. Sarah Freistone, Anchorage, AK 1:09:40 55. Justine Reese, Wasilla, AK 1:09:43 56. Crystal Berwick, Anchorage, AK 1:09:59 57. Teresa Comer, Eagle River, AK 1:10:13 58. Shannon Fraser, Anchorage, AK 1:10:23 59. Milissa Lewis, Palmer, AK 1:11:15 60. Leah Besh, Anchorage, AK 1:11:42 61. Sarah Cosgrave, Anchorage, AK 1:11:45 62. Maria Cvancara, Anchorage, AK 1:11:46 63. Maria Davydenko, Eagle River, AK 1:11:47 64. Kendra Paskvan, Anchorage, AK 1:11:47 65. Tekla Seavey, Seward, AK 1:11:50 66. Cassandra Delgado, Seward, AK 1:12:00 67. Ivy Eski, Anchorage, AK 1:12:00 68. Kaylee Heck, Willow, AK 1:12:01 69. Sheryl Loan, Eagle River, AK 1:12:05 70. Teresa Russell, Eagle River, AK 1:12:08 71. Amber McDonough, Anchorage, AK 1:12:35 72. Tatjana Spaic, Palmer, AK 1:12:47 73. Elizabeth Sasseman, Morrison, CO 1:12:54 74. Laura Tuttle, Anchorage, AK 1:13:05 75. Kay Sind, Anchorage, AK 1:13:12 76. Amy De Schweinitz, Anchorage, AK 1:13:17 77. Marcelle Roemmich, Seward, AK 1:13:22 78. Grace Annett, Anchorage, AK 1:13:28 79. Susan Casey, Eagle River, AK 1:13:35 80. Cydney Reynolds, Anchorage, AK 1:13:35 81. Mary Goodwin, Eagle River, AK 1:13:36 82. Tiffanie Bird, Anchorage, AK 1:13:45 83. Sofija Spaic, Palmer, AK 1:13:52 84. Kathleen Sorensen, Seward, AK 1:13:59 85. Caitlin Gohr, Anchorage, AK 1:14:19 86. Elizabeth Johnson, Anchorage, AK 1:14:23 87. Jania Tumey, Anchorage, AK 1:14:25 88. Jordin Thompson, Anchorage, AK 1:14:26 89. Katie Nash, Anchorage, 1:14:26 90. Keari Harris, Anchorage, AK 1:14:27 91. Ellyn Brown, Anchorage, AK 1:14:31 92. Laurel DeVore, Golden, CO 1:14:32 93. Stephanie Wright, Seward, AK 1:14:38 94. Gina Robinson, Anchorage, AK 1:14:42 95. Jenna Frederic, Anchorage, AK 1:14:44 96. Katie Stewart, Yucca Valley, CA 1:14:45 97. Danielle Harris, Eagle River, AK 1:14:53 98. Anna Widman, Kenai, AK 1:14:55 99. Kelley Lane, Seward, AK 1:15:19 100. Kelsey Coolidge, Anchorage, AK 1:15:30 101. Amrita Mcsharry, Anchorage, AK 1:15:37 102. Erin Messmer, Fountain Valley, CA 1:15:46 103. Haley White, Anchorage, AK 1:16:07 104. Ryann Dorris, Anchorage, AK 1:16:12 105. Leah Legate, Anchorage, AK 1:16:47 106. Jennifer Anderson, Seward, AK 1:16:50 107. Grace Miller, Palmer, AK 1:17:01 108. Christine Youngblood, Anchorage, AK 1:17:06 109. Neeka Erchinger, Seward, AK 1:17:11 110. Tonia Baklanova, Anchorage, AK 1:17:18 111. Christine Simpson, Seward, AK 1:17:23 112. Liz Novakovich, Anchorage, AK 1:17:26 113. Sophia Cvancara, Anchorage, AK 1:17:29 114. Rebekah Stoner, Bozeman, MT 1:17:49 115. Elizabeth Hooper, Anchorage, AK 1:17:51 116. Hope Basinger, Anchorage, AK 1:17:54 117. Jessica Davis, Wasilla, AK 1:17:57 118. Ava Harren, Boise, ID 1:17:57 119. Julia Morris, Wasilla, AK 1:18:15 120. Binget Nilsson, Seward, AK 1:18:24 121. Megan Olson, Anchorage, AK 1:18:27 122. Courtney Lyons, Anchorage, AK 1:18:29 123. Stacy Schaffer, Seward, AK 1:18:37 124. Marcie Lovgren, Bozeman, MT 1:18:37 125. Hallie Bergwall, Seward, AK 1:18:46 126. Sondra Stonecipher, Soldotna, AK 1:18:48 127. Jacqueline Klecka, Anchorage, AK 1:19:01 128. Amie Wu, Anchorage, AK 1:19:16 129. Denielle Beilfuss, Shorewood, WI 1:19:17 130. Leslie Varys, Wasilla, AK 1:19:25 131. Jennifer Kach, Anchorage, AK 1:19:30 132. Grace Kubitz, Anchorage, AK 1:19:44 133. Ingrid Reese, Anchorage, AK 1:19:46 134. Kellyn Brothis, Parker, CO 1:19:46 135. Kaley Fleming, Anchorage, AK 1:20:01 136. Carly Besh, Anchorage, AK 1:20:02 137. Jamie Whiteman, Anchorage, AK 1:20:09 138. Ivy Bowler, Anchorage, AK 1:20:16 139. Riana Boonstra, Kenai, AK 1:20:20 140. Verena Gill, Anchorage, AK 1:20:20 141. Kristine Percival, Anchorage, AK 1:20:21 142. Summer Frazier, Missoula, MT 1:20:33 143. Karen Williams, Anchorage, AK 1:20:34 144. Dawn Dinwoodie, Anchorage, AK 1:20:35 145. Heidi Conway, Anchorage, AK 1:20:38 146. Jenna Wamsganz, Anchorage, AK 1:20:55 147. Sarah Nicholas, Anchorage, AK 1:20:59 148. Elizabeth Finocchio, Anchorage, AK 1:21:06 149. Halley Werner, Seward, AK 1:21:10 150. Samantha Allen, Seward, AK 1:21:11 151. Sarah Warnke, Eagle River, AK 1:21:17 152. Christy Jordan, Seward, AK 1:21:27 153. Andrea Burtzel, Anchorage, AK 1:22:20 154. Wendy Terry, Anchorage, AK 1:22:20 155. Megan Volk, Eagle River, AK 1:22:24 156. Karen Looney, Palmer, AK 1:22:29 157. Shannon Davis, Eagle River, AK 1:23:25 158. Jane Mulcahy, Jonesville, VT 1:23:30 159. Michelle Fabry, Anchorage, AK 1:23:47 160. Grace Gannon, Anchorage, AK 1:23:48 161. Laura Lundell, Fairbanks, AK 1:23:57 162. Mariah Johnson, Seward, AK 1:24:15 163. Hannah Cryder, Chugiak, AK 1:24:32 164. Jill Simek, Anchorage, AK 1:24:38 165. Olive Heatwole, Anchorage, AK 1:24:58 166. Cynthia Martensen, Anchorage, AK 1:25:25 167. Jennifer Smith, Anchorage, AK 1:25:30 168. Bethany Dannelly, Lynchburg, VA 1:25:34 169. Charlotte Edmondson, Anchorage, AK 1:26:02 170. Josephine Crawford, Anchorage, AK 1:26:08 171. Rachelle Kanady, Anchorage, AK 1:26:16 172. Shani Rinner, Anchorage, AK 1:26:22 173. Patricia Foldager, Hope, AK 1:26:25 174. Heidi Andrus, Anchorage, AK 1:26:46 175. Hilary Nicol, Anchorage, AK 1:26:48 176. Alina Rubeo, Wasilla, AK 1:26:59 177. Elizabeth Saunders, Leadville, CO 1:27:01 178. Linda Barnack, Anchorage, AK 1:27:37 179. Robin Reich, Anchorage, AK 1:27:43 180. Liana Gulzow, Camas, WA 1:27:53 181. Rachel Kidwell, Anchorage, AK 1:28:02 182. Laura Ripp, Eagle River, AK 1:28:46 183. Anne Bailey, Anchorage, AK 1:29:34 184. Margaret Cunningham, Anchorage, AK 1:30:17 185. Mary Beth Koster, Seward, AK 1:30:23 186. Arielle Himelbloom, Kodiak, AK 1:30:29 187. Morgan Whitfield, Girdwood, AK 1:30:32 188. Lauren Madden, Anchorage, AK 1:30:59 189. Emily Draper, Seward, AK 1:31:04 190. Kelsey Tranel, Anchorage, AK 1:31:05 191. Carolyn Boone, Chugiak, AK 1:31:16 192. Laura McGinley Kline, Boulder, CO 1:31:28 193. Erin Hamilton, Anchorage, AK 1:32:06 194. Dyann Hardy, Girdwood, AK 1:32:12 195. Katie Stull, Yokota Air Base, 1:32:34 196. Trina Resari-Salao, Anchorage, AK 1:32:42 197. Cecilia Jarvis, Anchorage, AK 1:32:45 198. Linnea Hollingsworth, Seward, AK 1:33:08 199. Kathy Jacobsen, Anchorage, AK 1:33:25 200. Joey Eski, Anchorage, AK 1:33:45 201. Julia Johnson, Anchorage, AK 1:33:55 202. Joey Caterinichio, Anchorage, AK 1:34:26 203. Alisha Sarginger, Wasilla, AK 1:34:30 204. Jodi Harskamp, Anchorage, AK 1:34:40 205. Sarah Hurkett, Eagle river, AK 1:35:14 206. Lindsey Gerlach, Chugiak, AK 1:36:03 207. EmmaLee Moore, Seward, AK 1:36:05 208. Wendy Bryden, Moose Pass, AK 1:36:26 209. Pamela Richter, Anchorage, AK 1:37:10 210. Amy Brumbaugh, Anchorage, AK 1:38:41 211. Darian Weber, Wasilla, AK 1:39:41 212. Jean Labonte, Eagle River, AK 1:40:03 213. Michaella Schaffer, Anchorage, AK 1:41:49 214. Carey Quiring, Seward, AK 1:43:39 215. Amber Sheffield, Wasilla, AK 1:44:25 216. Brittyn Werner, Palmer, AK 1:46:25 217. Karla Case, Casper, WY 1:48:22 218. Leslie Dickson, Anchorage, AK 1:48:54 219. Jenn Parchem, Columbus, WI 1:49:39 220. Nancy Osborne, Bellbrook, OH 1:49:51 221. Rebecca Haviland, Anchorage, AK 1:50:08 222. Amelia Dicks, Commerce, GA 1:52:32 223. Jessie Huett, Seward, AK 1:53:36 224. Yereth Rosen, Anchorage, AK 1:53:50 225. Sheri Boggs, Eagle River, AK 1:54:44 226. Tracie Haan, Palmer, AK 1:56:36 227. Tiernan Degnan, Seward, AK 1:59:07 228. Chloe Billingslea, Seattle, WA 2:00:30 229. Carol Seppilu, Nome, AK 2:02:16 230. Chisato Johnson, Kasilof, AK 2:02:31 231. Linda Robb, Fair Oaks, CA 2:02:57 232. Bonnie Moore, Anchorage, AK 2:05:41

MEN

1. David Norris, Anchorage, AK 43:27 2. Sam Hendry, Salt Lake City, UT 46:00 3. Darren Thomas, Reno, NV 46:09 4. Michael Connelly, Chugiak, AK 46:27 5. Lyon Kopsack, Palmer, AK 46:31 6. Lars Arneson, Anchorage, AK 47:00 7. Dakota Jones, Bozeman, MT 47:02 8. Benjamin Marvin, Palmer, AK 47:41 9. Erik Johnson, Seward, AK 48:02 10. Pyper Dixon, Seward, AK 48:28 11. Bodhi Gross, Talkeetna, AK 48:37 12. Christopher Kirk, Eagle River, AK 49:03 13. Taylor Turney, Anchorage, AK 50:53 14. Peter Hinds, Anchorage, AK 51:10 15. Jacob Lestina, Eagle River, AK 51:15 16. Galen Hecht, Soldotna, AK 51:17 17. Jerome Ross, Anchorage, AK 51:37 18. Conor Deal, Boise, ID 51:51 19. Nick Snow, Anchorage, AK 52:06 20. Matias Saari, Anchorage, AK 52:22 21. Ben Ward, Anchorage, AK 52:35 22. Daniel Kane, Anchorage, AK 53:05 23. Zach Hartmann, Anchorage, AK 53:12 24. Rory Egelus, Bozeman, MT 53:18 25. Shawn Erchinger, Colorado Springs, CO 53:33 26. Jason Lamoreaux, Anchorage, AK 53:37 27. Roman Gross, Talkeetna, AK 53:38 28. Tor Christopherson, Anchorage, AK 53:40 29. Matthew Novakovich, Anchorage, AK 53:47 30. Craig Taylor, Eagle river, AK 54:01 31. Kurtis Brumbaugh, Anchorage, AK 54:32 32. David Spencer, Anchorage, AK 54:38 33. Barney Griffith, Anchorage, AK 54:47 34. James Carlberg, Park City, UT 54:49 35. Charles DiMarzio, Seward, AK 55:04 36. Collin Atkinson, Seward, AK 55:09 37. Allan Spangler, Anchorage, AK 55:09 38. A William Stoll, Anchorage, AK 55:37 39. Sebastian Szweda Mittelstadt, Indian, AK 55:39 40. Ryan Cox, Anchorage, AK 55:41 41. Forrest Mahlen, Anchorage, AK 55:52 42. Kenneth Regan, Seward, AK 56:04 43. Jacob Kirk, Anchorage, AK 56:19 44. Miles Knotek, Moose Pass, AK 56:30 45. Christopher Smith, Palmer, AK 56:42 46. Justin Libby, Anchorage, AK 56:44 47. Tom Ritchie, Anchorage, AK 56:50 48. Patrick Conway, Anchorage, AK 57:02 49. Jeffrey Stern, Santa Barbara, CA 57:41 50. Luke Rosier, Anchorage, AK 57:54 51. Samuel Saunders, Leadville, CO 58:06 52. Trevor Kreznar, Seward, AK 58:17 53. Eric Vilce, Anchorage, AK 58:22 54. Brian Boyle, Mesa, AZ 58:47 55. Brandon Rinner, Anchorage, AK 59:05 56. Mark Brady, Anchorage, AK 59:06 57. Miles Dennis, Chugiak, AK 59:13 58. Greg Michaelson, Anchorage, AK 59:14 59. Derek Nottingham, Eagle River, AK 59:41 60. Darin Markwardt, Palmer, AK 1:00:01 61. Andrew Stavich, Anchorage, AK 1:00:05 62. Troy Larson, Anchorage, AK 1:00:10 63. Dylan Miller, Anchorage, AK 1:00:11 64. Joseph Engel, Anchorage, AK 1:00:13 65. Joseph Nyholm, Seward, AK 1:00:17 66. Harlow Robinson, Anchorage, AK 1:00:20 67. Alex Youngmun, Anchorage, AK 1:00:29 68. Brian Haviland, Anchorage, AK 1:00:35 69. Kaleb Beloy, Anchorage, AK 1:00:41 70. Dylan Kearns, Anchorage, AK 1:00:43 71. Jack Delaney, Dubuque, IA 1:00:52 72. Jeffrey Levin, Anchorage, AK 1:01:16 73. Daryll Vispo, Anchorage, AK 1:01:16 74. Dylan Jones, Anchorage, AK 1:01:17 75. Jim McDonough, Anchorage, AK 1:01:24 76. Dorian Gross, Talkeetna, AK 1:01:27 77. Bjorn Nilsson, Seward, AK 1:01:53 78. Mike Wahlig, Anchorage, AK 1:01:55 79. Clint Mccool, Anchorage, AK 1:02:14 80. Paul Ferucci, Anchorage, AK 1:02:20 81. Ian Beals, Anchorage, AK 1:02:24 82. Karl Romig, Cooper Landing, AK 1:02:39 83. Rocky Elhard, Seward, AK 1:02:39 84. Patrick Lewis, Seward, AK 1:02:51 85. Gunner Bahn, Anchorage, AK 1:02:54 86. Jacob Thompson, Anchorage, AK 1:02:55 87. Jacob Streich, Kenai, AK 1:02:55 88. Mike Heatwole, Anchorage, AK 1:03:15 89. Noah Zogas, Anchorage, AK 1:03:15 90. Noel Nocas, Anchorage, AK 1:03:36 91. Corey Kline, Boulder, CO 1:03:36 92. James Miller, Anchorage, AK 1:03:44 93. Jeremy Hoagland, Wasilla, AK 1:03:57 94. Joshua Thomas, Seward, AK 1:04:09 95. Andrew Dougherty, Salt Lake City, UT 1:04:18 96. Thomas Nenahlo, Anchorage, AK 1:04:23 97. Samuel Koster, Seward, AK 1:04:24 98. Joe Hunner, Eagle River, AK 1:04:51 99. Michael Lucas, Anchorage, AK 1:04:55 100. Ryan Beckett, Anchorage, AK 1:05:11 101. Trey Ingalls, Seward, AK 1:05:16 102. Wes Hoskins, Palmer, AK 1:05:18 103. Matti Silta, Anchorage, AK 1:05:40 104. Scott Wamsganz, Anchorage, AK 1:05:43 105. Casey Volk, Eagle River, AK 1:06:08 106. George Cvancara, Anchorage, AK 1:06:41 107. Marten Martensen, Anchorage, AK 1:06:56 108. Brian Pautzke, Girdwood, AK 1:07:11 109. Josiah Martin, Kenai, AK 1:07:38 110. Lane Reed, Wasilla, AK 1:07:41 111. Lance Kopsack, Palmer, AK 1:07:42 112. Glenn Steer, Palmer, AK 1:07:43 113. Jaxson Lee, Palmer, AK 1:07:44 114. Dan Marshall, Seward, AK 1:07:49 115. Kirk Louthan, Richmond, VA 1:08:03 116. John Clark, Palmer, AK 1:08:14 117. Adam Berg, Chicago, IL 1:08:31 118. Evan Jones, Eagle River, AK 1:08:45 119. Scott Henry, Anchorage, AK 1:08:48 120. Jared Beutler, Anchorage, AK 1:08:56 121. Steven Tennison, Fairbanks, AK 1:09:02 122. David Owens, Eagle River, AK 1:09:02 123. Patrick Stinson, Anchorage, AK 1:09:26 124. Sean Ulman, Seward, AK 1:09:44 125. James Murray, Wasilla, AK 1:09:59 126. James Mitchell, Seward, AK 1:10:06 127. Shayne Wescott, Eagle River, AK 1:10:11 128. Connor Sperry, Mesa, AZ 1:10:12 129. Ben Martensen, Anchorage, AK 1:10:17 130. Bret Connor, Anchorage, AK 1:10:18 131. John Cosgrave, Anchorage, AK 1:10:44 132. Ben Michaelson, Anchorage, AK 1:10:48 133. Matthew Waliszek, Anchorage, AK 1:10:49 134. Carter Eaton, Anchorage, AK 1:11:16 135. Steve Gilles, Indian, AK 1:11:16 136. Bryan Templeman, Anchorage, AK 1:11:28 137. Rick Hansen, Anchorage, AK 1:11:45 138. Max Beiergrohslein, Eagle River, AK 1:11:48 139. Brian Fish, Palmer, AK 1:11:49 140. Marek Kolendo, Wasilla, AK 1:12:14 141. Logan Schulz, Seward, AK 1:12:17 142. David Peterson, Anchorage, AK 1:12:19 143. Douglas Ketterer, Anchorage, AK 1:12:29 144. Eric Carl, Eagle River, AK 1:12:31 145. David Buhite, Anchorage, AK 1:13:05 146. Kerry Klauder, Anchorage, AK 1:13:07 147. Dylan Lauwers, Anchorage, AK 1:13:08 148. Greg Roads, Anchorage, AK 1:13:12 149. Stephen Mayer, Anchorage, AK 1:13:28 150. Bryan Hardy, Girdwood, AK 1:13:34 151. Caleb Cotter, Anchorage, AK 1:13:46 152. Jeremy Weber, Wasilla, AK 1:13:48 153. Dane Crowley, Palmer, AK 1:13:50 154. Joey Klecka, Eagle River, AK 1:13:52 155. Tannen Berry, Moose Pass, AK 1:13:59 156. Taylor Roth, Palmer, AK 1:14:02 157. Scott Gage, Wasilla, AK 1:14:24 158. Braun Kopsack, Palmer, AK 1:14:51 159. Brad Benter, Anchorage, AK 1:14:56 160. Daniel Crumpacker, Anchorage, AK 1:14:59 161. Michael Rubeo, Wasilla, AK 1:15:01 162. Brian Beckstead, Heber, UT 1:15:09 163. David Rebischke, Anchorage, AK 1:15:12 164. Thomas Schultz, Anchorage, AK 1:15:25 165. Kegan Storjohann, Phoenix, CO 1:15:35 166. Bryan Anderson, Healdsburg, CA 1:15:42 167. Mitchell Guyer, Anchorage, AK 1:16:20 168. Joshua Zuber, Anchorage, AK 1:16:21 169. Dylan Garbe, Eagle River, AK 1:16:27 170. Alexander Carl, Eagle River, AK 1:16:31 171. Dominick Lemas, Gainesville, FL 1:16:51 172. Jonah Gage, Wasilla, AK 1:17:05 173. Alec Kay, Anchorage, AK 1:17:20 174. David Retherford, Wasilla, AK 1:17:34 175. Dallas Seavey, Talkeetna, AK 1:18:04 176. Flip Foldager, Seward, AK 1:18:07 177. William Serra, Anchorage, AK 1:18:23 178. Leon Daugherty, Eagle River, AK 1:18:25 179. Aaron Dickson, Palmer, AK 1:18:36 180. Michael Moriarty, Seward, AK 1:18:37 181. Tim White, Los Alamos, NM 1:18:41 182. Keith Sanfacon, Anchorage, AK 1:18:55 183. Wayne Humbert, Seward, AK 1:19:00 184. Davis Dunlap, Palmer, AK 1:19:29 185. Robert Haan, Palmer, AK 1:19:32 186. David Aquino, Anchorage, AK 1:19:35 187. Rich Wooten, Anchorage, AK 1:20:10 188. Kevin Wolf, Paso Robles, CA 1:20:13 189. Matthew Bird, Seward, AK 1:20:27 190. Everett Billingslea, Seattle, WA 1:20:39 191. Seth Murphy, Anchorage, AK 1:20:48 192. Andrew Richie, Anchorage, AK 1:21:20 193. Darin Marin, Anchorage, AK 1:21:21 194. Jasper Bowers, Anchorage, AK 1:21:25 195. Conway Seavey, San Francisco, CA 1:22:01 196. Neil Lamothe, Anchorage, AK 1:22:36 197. Alex Best, Bullard, TX 1:23:16 198. Bill Spencer, Anchorage, AK 1:23:19 199. Walter Moore, Kasilof, AK 1:23:30 200. Kevin Chartier, Anchorage, AK 1:23:45 201. Steve Carroll, Anchorage, AK 1:23:48 202. Brandt Kiesel, Anchorage, AK 1:24:01 203. Lee Barloon, Anchorage, AK 1:24:52 204. DuWayne Ruzicka, Anchorage, AK 1:25:00 205. Kurt Blumberg, Fairbanks, AK 1:25:17 206. Michael Lucas, Anchorage, AK 1:25:32 207. Joseph Hawkins, Palmer, AK 1:26:00 208. David M Lorring, Soldotna, AK 1:26:13 209. Gunner Hodgson, Palmer, AK 1:26:23 210. Mark Jacobsen, Anchorage, AK 1:26:39 211. Alex Cadieux, Wasilla, AK 1:27:03 212. Brian Stoecker, Anchorage, AK 1:27:51 213. Kyle Kelley, Girdwood, AK 1:28:09 214. Fred West, Anchorage, AK 1:28:23 215. Alex Loan, Anchorage, AK 1:28:37 216. Todd Bethard, Anchorage, AK 1:29:22 217. Ben Morrill, Anchorage, AK 1:29:22 218. Nicholas Whitmore, Anchorage, AK 1:30:10 219. Fred Moore, Seward, AK 1:30:17 220. Corbin Smith, Anchorage, AK 1:31:43 221. Levi Gionet, Anchorage, AK 1:33:29 222. Evan Steinhauser, Eagle River, AK 1:34:03 223. Jason Moore, Anchorage, AK 1:34:36 224. Teddy Bahr, Anchorage, AK 1:34:38 225. Matthew Moore, Seward, AK 1:35:55 226. Christopher Kingsland, Seward, AK 1:36:54 227. John Browne, Anchorage, AK 1:37:11 228. Bruce Davison, Anchorage, AK 1:37:38 229. Joe Burton, Los Gatos, CA 1:37:59 230. Zach Hill, Eagle River, AK 1:39:24 231. Russell Storjohann, Anthem, AZ 1:41:51 232. James Conley, Chugiak, AK 1:41:56 233. Shane Chism, Tucson, AZ 1:42:11 234. Steven Jones, Anchorage, AK 1:42:37 235. Andrew Daoust, Anchorage, AK 1:42:55 236. Jared Kern, Anchorage, AK 1:44:14 237. Roger Kemppel, Anchorage, AK 1:44:26 238. Timothy Branson, La Habra, CA 1:44:46 239. Christopher Booth, Edina, MN 1:45:36 240. Trent Boggs, Eagle River, AK 1:46:47 241. Michael Craytor, Seward, AK 1:48:35 242. Damien Murphy, Seattle, WA 1:50:20 243. Norm Johnson, Anchorage, AK 1:54:47 244. Thomas Izbicki, McKinney, TX 1:55:04 245. Harold Faust, Seward, AK 1:56:04 246. Christopher Gionet, Anchorage, AK 1:57:59 247. Kneeland Taylor, Anchorage, AK 2:03:29 248. Gregory Lincoln, Bethel, AK 2:03:29 249. Tab Ballantine, Anchorage, AK 2:04:53 250. Paul Pedersen, Soldotna, AK 2:06:27 251. Steve Parrish, Anchorage, AK 2:22:16 252. Jacob Becker, Bozeman, MT 2:27:09 253. Chad Resari, Anchorage, AK 2:29:23 254. Corbin Stirling, Seward, AK 2:30:00

David Norris of Anchorage takes the early lead in winning the men’s Mount Marathon Race on July 7, 2021, in Seward, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

David Norris of Anchorage takes the early lead in winning the men’s Mount Marathon Race on July 7, 2021, in Seward, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Ruby Lindquist of Seward takes second in the women’s Mount Marathon Race on Wednesday, July 7, 2021, in Seward, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Ruby Lindquist of Seward takes second in the women’s Mount Marathon Race on Wednesday, July 7, 2021, in Seward, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Hannah Lafleur, 32, of Seward defends her title in the women’s Mount Marathon Race in Seward, Alaska, on Wednesday, July 7, 2021. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Hannah Lafleur, 32, of Seward defends her title in the women’s Mount Marathon Race in Seward, Alaska, on Wednesday, July 7, 2021. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

More in Sports

Aukeman Triathlon supporters and volunteers cheer on a swimmer as they leave Auke Lake on Saturday, Aug. 3, 2019. Juneau is being considered to host a three-year series of Ironman triathlons, the first of which would be held next August. (Nolin Ainsworth/Juneau Empire File)
Juneau is in the running to host an Ironman triathlon

Running, biking and swimming to the finish line

Lisa Stengel of Fort Lauderdale, Florida, weighs a halibut on Monday, July 12, 2021, at Coal Point Seafoods in Homer, Alaska, that she caught with a pole spear while free diving in Kachemak Bay. If verified, the 71.4-pound halibut would be the International Underwater Spearfishing Association world record for a Pacific halibut caught be a woman using a pole spear. (Photo by Michael Armstrong/Homer News)
Florida woman sets record for halibut caught with a pole spear.

Stengel speared big halibut while free diving in Kachemak Bay.

teaser
Big games for Little League: All-star, state tournaments come to Juneau

Regular season champs crownded, all-stars announced.

Hannah Lafleur, 32, of Seward defends her title in the women's Mount Marathon Race in Seward, Alaska, on Wednesday, July 7, 2021. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Lafleur, Norris rack up more MMR crowns

The 3.1-mile scramble up and scream down the mountain of about 3,000 feet returned to Seward after a pandemic-forced pause in 2020.

Runners participate in the Treadwell Ditch Trail 10k on May 29, 2021. (Courtesy photo / Juneau Trail and Road Runners)
Ready, set, go: Juneau marathon to be in-person once more

Juneau’s biggest marathon is live and in color.

The Juneau-Douglas High School: Yadaa.at Kalé softball team were crowned state champions on Jun 5, 2021, winning the championship for the first time in approximately eight years, said coach Lexie Razor. (Courtesy photo / Shaley Hunt)
JDHS softball takes home state championship

High temps didn’t stop the softball team from bringing the heat.

The Juneau-Douglas High School: Yadaa.at Kalé baseball and softball teams will travel to Anchorage this weekend to compete in their respective state tournaments. (Unsplash / Thomas Park)
Beginnings and ends: Teams head to state as others wind down

Young teams will make for lively seasons next year.

Members of the JDHS girls soccer team celebrate after clinching the state soccer title. The team capped a perfect season by besting the Soldotna Stars 5-1 to clinch the Division II title. (Courtesy Photo/Carolyn Kelley)
JDHS girls soccer clinches state title

Juneau’s soccer teams dominate state tournament

The Juneau-Douglas High School: Yadaa.at Kalé boys’ basketball team recently held our end of the season awards ceremony. (Ben Hohenstatt / Juneau Empire File)
Coaches’ Corner: JDHS boys basketball

Year-end awards and acknowledgments.

Avery Kreischer winds up to deliver a pitch to Sydney Strong during a mid-April practice at Thunder Mountain High School. TMHS will play host to the Region V Tournament in the coming days. (Ben Hohenstatt / Juneau Empire file)
Baseball and softball regional tournaments kick off Thursday

The end beckons for the bat and ball brigade.